Aile Planlaması

​         Türkiye’de Aile Planlamasi Hizmetleri:

        Türkiye’de aile planlaması yöntemleri hem devlet hem de özel sektör tarafından her basamakta verilmektedir. Aile planlamasında tüm yöntemlere ilişkin danışmanlık hizmetleri bu konuda eğitim almış tüm sağlık personeli tarafından sunulmaktadır. ​RIA uygulaması: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, eğitim alarak Sertifikalandırılmış hekim, ebe ve hemşire,MR uygulaması: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, eğitim alarak sertifikalandırılmış hekim Vazektomi: Üroloji uzmanı, eğitim alarak sertifikalandırılmış hekim Tüp ligasyonu: Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, genel cerrahi uzmanı tarafından yapılabilmektedir

        Aile Planlaması Hizmetleri Nerelerde Sunulmaktadır? ​

       Aile Sağlığı Merkezlerinde ve Ana Çocuk Sagligi ve Aile Planlaması Merkezleri de bu hizmetlerin halka ulaştırılmasında kilit rol oynamaktadır. Eczaneler de bazı gebeliği önleyici yöntemlerin (kondom, KOK, spermisit) halka ulaştırılmasında rol alır. Kliniğe dayalı hizmetlerin yanı sıra topluma dayalı hizmetlerden birisi olan ev ziyaretlerinde ebe ve hemşireler aile planlaması hizmetlerinin sunumunda danışman, eğitici, uygulayıcı ve araştırıcı rollerde görev alır. Devlet hastanelerinin, doğumevlerinin aile planlaması kliniklerinde de yaygın olarak hizmet sunulmaktadır.

​        ANNE ve ÇOCUK SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLEYEN RİSKLİ GEBELİK DURUMLARI

18 yaşından önce,35 yaşından sonra,2 yıldan kısa aralıklarla,4 ve daha fazla sayıda olursa gebelik risklidir

        RİSKLİ GEBELİKLERDE BEBEKTE :

Rahim içinde iyi beslenememe ve gelişememe,Düşük doğum ağırlıklı zayıf ve cılız bebek,erken doğum,Zor doğuma bağlı beyin ve organ zedelenmesi, sakatlıklar,Ölü doğumDoğumdan sonra bebeğin ölmesi, ya da zeka ve beden gelişmesinin bozuk olması mümkündür.

        ANNEDE :

Kansızlık Gebelik zehirlenmesi,Doğumun zor olması,Bebeğin ters gelmesi,Doğumdan sonra uzayan kanamalar, Rahimde parça kalması, İltihaplanmalar,Rahim ağzında yırtıklar,Gebeliğin düşükle sonuçlanması görülebilir.İleri yıllarda idrar tutma güçlüğü,Bütün bunların sonunda anne kaybedilebilir,Sonuçta ailenin mutluluğu ve sağlığı tehlikeye düşebilir.

İletişim Bilgileri

Telefon: 0 344 231 46 46
Website: www.aslanbeyasm.com

Yayha Kemal Mah.Sürmeli bey Cad. No:31/A

Dulkadiroğlu İlçesi / Kahramanmaraş

>